Aktualności

bornholm-church-5-1490747

Wrześniowy Bałtyk

07.09.2017

Zapraszamy na jeden z ostatnich w tym sezonie rejsów po wyspach Bałtyku. Wypływamy 30 września ze Szczecina, by odkryć uroki jesiennego Bałtyku i zaczerpnąć nasyconego jodem powietrza - rezerwuj miejsce na jachcie!

Jacht: Bavaria 37 cruiser

 

 

Rugia

Rügen jest największa wyspa w Niemczech o powierzchni 926km˛. Można tam spędzić urlop nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Ten mały punkt kuli ziemskiej w środku Morza Bałtyckiego jest miejscem, które warto zwiedzić i zobaczyć oraz skorzystać z przyjemnego wypoczynku. Odpoczynek poprzez pływanie lub wędkowanie, wędrówki piesze i rowerowe. Zwiedzenie bardzo znanych: Königsstuhl, Miniaturenpark w Gingst, Störtebeker Teater, przejażdżka z "Rasender Roland", lub zwiedzanie Morskiego Muzeum w Stralsund. Wokół jest wiele różnych plaż. Wspaniale plaże są w Binz i Schaabe, piękne są na południu wyspy i warto tez zobaczyć skalne plaże, tam powinien sobie każdy znaleźć własny spokojny kat do opalania. Od żeglarskiej strony można obserwować różnorodną naturę na wyspie. Widok ten jest bardzo barwny i zapewnia dużo atrakcji.

Nexø

Drugie pod względem wielkości miasto wyspy, mieszka w nim ok. 4000 mieszkańców. W Nexø znajduje się największy na wyspie port rybacki, to on miał przede wszystkim wpływ na rozwój miasta poprzez powstałe w pobliżu portu zakłady przetwórstwa ryb. Co warto zobaczyć w Nexø:

  • kościół Nexø kirke, początkowo jako kaplica, został poświęcony patronowi żeglarzy św. Mikołajowi. Na cmentarzu przy kościele ustawiono kotwicę, która jest symbolem żeglarzy i rybaków, zaginionych na morzu
  • miejskie muzeum Nexø Museum, przygotowano w nim m.in. ekspozycję dotyczącą historii miasta, żeglugi oraz ratownictwa morskiego (Havnen 3)
  • Nexø Mindestuer - muzeum poświęcone pamięci Martina Andersena - autor napisał m.in. powieść "Pelle Zdobywca" (Ferskesøstræde 36)
  • muzeum kolei bornholmskiej (De Bornholmske Jernbaner) wśród eksponatów m.in. archiwalne zdjęcia, wagony kolejowe, drezyna i inne eksponaty związane z tematyką kolejki bornholmskiej
  • park motyli (Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland) - cieplarnia w której oglądać można przepiękne motyle, ptaki, ryby, a wszystko to wśród tropikalnej roślinnośc
  • wytwórnia bornholmskiej wódki, wyrabiane są w niej trzy rodzaje trunków - Bornholmer Akvavit 40% czysta wódka, Bornholmer 1855 Traditionsakvavit 42% - wódka oparta na starej recepturze oraz ziołowy Bornholmer Bitter 38% (Sdr. Hammer 156).

Hanö

Cztery kilometry na południowy wschód od półwyspu Listerlandet znajduje się wyspa Hanö. W miarę zbliżania się do celu podróży wyspa imponująco wyłania się z morza, a jej koroną jest dumna latarnia morska. W części północnej wyspy znajduje się wielki granitowy blok skalny, którego korona mierzy ponad 60 m. nad poziomem Bałtyku. W południowozachodniej części wyspy rozpościera się morena końcowa obfitująca w bloki skalne. „Worki z grochem” na cyplu północnym to ostroga brzegowa zbudowana z otoczaków, biegnąca w głąb morza. Składa się ona z milionów oszlifowanych przez wodę kamieni, które nieustannie znajdują się w ruchu, zmieniając kształt ostrogi w zależności od kierunku fal i wiatru. 4 Hanö (Natura 2000-område) Wysoka latarnia morska Na najwyższej płycie skalnej wyspy Hanö stoi wysoka na 16 m. latarnia morska, wzniesiona w latach 1904-1906. To jedna z najjaśniejszych latarni na Bałtyku. Jej światło dociera na odległość 23,5 mili morskiej, czyli na ok. 40 km. Co 13,5 sekundy latarnia wysyła trzy błyski światła w stronę morza. Na Hanö żyje około 300 danieli. W okresie Wojen Napoleońskich, w latach 1810- 1812, wyspa Hanö była bazą angielskiej floty wojennej podczas manewrów na Morzu Bałtyckim. Pamiątką z tych czasów jest miejsce pochówku angielskich marynarzy, znajdujące się na płytach skalnych między latarnią i ostrogą brzegową. Spoczywa tu 15 marynarzy. Duży, drewniany krzyż postawiono tu dopiero w 1973 r. w związku z wizytą angielskiej fregaty na wyspie. „HMS Plymouth 21st of June 1973” – tak brzmi napis na krzyżu, który został wykonany z masztu angielskiego statku.

Christianso

Odwiedzając tę duńską wyspę można mieć wrażenie, że dotarło się na koniec świata i cofnęło o kilkaset lat w przeszłość. W tym niezwykłym miejscu na stałe mieszka jedynie 100 osób.. Christianso odwiedza ponad 80 000 turystów rocznie, co z pewnością świadczy o tym, jak wiele oferuje. Nowoczesność miesza się tu z przeszłością, a wielu uważa że jest to najbardziej urokliwe miejsce morza Bałtyckiego. „Po drodze” nie sposób od tak zawinąć do Christianso, trzeba tam być i poczuć magiczny klimat, którego nie sposób zapomnieć przez długie lata. Odwiedzający wyspę powinni wybrać się na ruiny zamku Hammershus, będące jednym z największych kompleksów ruin w całej Europie Północnej.